Night Rider

by Dizzcock

/
 • Streaming + Download

  Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
  Purchasable with gift card

    €3 EUR  or more

   

 • Cassette + Digital Album

  Includes unlimited streaming of Night Rider via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.
  ships out within 5 days
  edition of 40  3 remaining

    €6 EUR or more 

   

1.
04:03
2.
03:43
3.
05:44
4.
03:33
5.
04:05
6.
03:28
7.
8.
9.
03:46
10.
05:24
11.
01:53
12.
03:00

about

Prague-based producer Dizzcock, a member of a Czech murky post-rave trio Lightning Glove, is releasing a new album called Night Rider. The fresh new material is released on cassette on Red for Colourblind - in a limited edition of 40 copies. It further developes style and sound of his previous piece Elegy of Unsung Heroes, which was released last year and was mainly influenced by contemporary progressive black dancemusic. Night Rider is a step way ahead in the same direction. On Night Rider you could find faster and more aggressive tracks affected by contemporary UK post-grime scene, but also slower, dub-like songs establishing its sound on an almost forgotten early dubstep debut by anonymous producer Burial. The recent material proliferates Dizzcock‘s previous production with trance and melancholic instrumental trap beats that could be compared to a production of an American beatmaker Suicideyear. Dizzcock is also parasitizing on American rap mainstream by sampling vocals of famous MCs like Young Thug and Future.

"Dizzcock na Night Rider destiluje sound footwork, trap a post-grime do vlastního osobitého amalgámu, který už není závislý na škatulkách. Základní rovnice z oceňované Elegy Of Unsung Heroes zůstaly, jen se dočkaly dalšího vyexponování. Jestli se po poslední desce mluvilo o tom, jestli už nenastal čas spojit Dizzcockovy beaty s rappery, Night Rider je jasnou odpovědí. V jeho světě zadumaných beatů a nočních atmosfér by pro ně nejspíš stejně nebylo žádné místo" (Karel Veselý pro Radio Wave)

"Dizzcock svého bezejmenného bojovníka, který se snaží přežít v nepřátelských podmínkách a pouští se do pravděpodobně již ztraceného boje, umístil na nové desce do kulis nočního města s jeho bary a prázdnými ulicemi. Je to místo, kde kromě spřízněných duší najdeme i nepřátele, kteří se nás snaží zničit. Ambivalentní svět existující v několika málo hodinách před tím, než ráno vykouknou první paprsky slunce, se Dizzcockovi podařilo zachytit velmi přesvědčivě. Na desce sledujeme pokračování příběhu postavy, kterou může být každý z nás." (Vojtěch Jírovec pro Radio Wave)

"Přes žánrovou roztříštěnost nového materiálu se neztrácí trapová drsnost a syrovost. Dizzcock rovněž dbá na konzistentní náladu alba. Zatímco v Elegy of Unsung Heroes ji tmelily grimeové chmury, Night Rider je neodhadnutelný a živelný. Dizzcock nejenže natočil za dva roky dvě vynikající desky, ale zároveň se mu podařilo za směšně krátký čas posunout svůj zvuk mnohem dál." (Jakub Koumar, Full Moon #70)

credits

released December 1, 2016

Cover: dzurillah & New Magic Media

RedForColourBlind 2016
RED010

license

all rights reserved

tags

about

Red for Colour Blind Prague, Czech Republic

contact / help

Contact Red for Colour Blind

Streaming and
Download help

Redeem code

Red for Colour Blind recommends:

If you like Night Rider, you may also like: